Exchange Server 2016 - جلسه دوم : نصب Exchange Server 2016

کاربر گرامی شما وارد حساب کاربری خود نگردیده اید

اسحاق ساسانی
0h 47m 0s
تعداد بازدید : 2152

جلسه دوم : نصب Exchange Server 2016

شرکت مایکروسات در Exchange 2007 تغییرات زیادی را در ساختار Exchange ایجاد کرد و وظایف مربوط به Exchange سرور به پنجRole تقسیم کرد در ادامه در مورد ساختار Exchange Server در نسخه های 2007-2010-2013 و 2016 صحبت می کینم.

ساختار Exchange در نسخه های 2007 و 2010:

توجه داشته باشد که در این نسخه ها سرور اکسچنج از چنج Role تشکیل شده است:

1- Mailbox Server Role : از Mailbox server role برای نگهداری Mailbox کاربران استفاده می شود.
2- Client Access Server Role :  این امکان را بوجود می آورد تا کاربران قادر به برقراری ارتباط با میل باکس خود از طریق پروتکل ها و دستگاه های متفاوت باشند(POP3,IMAP4,HTTP,HTTPS,Exchange Active Sync و ...)
3- Hub Transport Server Role : وظیفه دریافت ایمیل ارسال شده وقرار دادن آن در میل باکس گیرنده را دارد.همچنین ایمیل های دریافتی از خارج از سازمان هم توسط Hub Transport دریافت می شود.
4- Unified Messaging Server Role : از این Role برای ترکیب ساختار VOIP و Exchange استفاده می گردد.
با استفاده از Unified Messaging می توان تمامی ایمیل ها و Voice Mail های مربوط به کاربر را در یک Mailbox قرار داد و کاربر پس از راه اندازی این Role می توان از طریق Outlook Voice Access و با استفاده از تلفن ، موبایل و یا از طریق کامپیوتر به Mailbox خود دسترسی داشته باشد.
5- Edge Transport Server Role : وظیفه handle کردن تمامی ایمیل های ورودی از اینترنت و خروجی به اینترنت را بر عهده دارد و می تواند تمامی ایمیل های دریافتی را از نظر ویروس و اسپم مورد بررسی قرار دهد.

 

شرکت مایکروسافت دز نسخه 2013 نقش های Hub Transport و همچنین Unified Messaging را حذف و آنها را تبدیل به سرویس هایی مجزا کرد و بر روی Mailbox Role قرار داد تا Mailbox Server Role وظیفه Hub Transport و Unified Messaging را هم بر عهده گید.

ودر نسخه 2016 باز هم شرکت مایکروسافت در ساختار Exchange تغییراتی را ایجاد کرد و Client Access Role را حذف کرد و وظیفه آن را بر عهده MailBox Server Role قرار داد و تعداد Role ها به 2 کاهش داد.

 

 نصبExchange Server را می توان به 3 مرحله کلی تقسیم کرد:

1- آماده سازی Schema ، Active Directory ، Domain
2- نصب پیش نیاز ها بر روی سرور Exchange
3- نصب Exchange Server 2016

نرم افزار Microsoft Exchange Server  جزو آن دسته از نرم افزارهایی می باشد که داده ها و اطلاعات خود را در درون دیتابیس Active Directory ذخیره میکند.برای اینکه Exchange قادر به انجام این کار باشد باید Object ها و Attribute های مورد نیاز آن در Active Directory Schema ایجاد گردد.برای انجام این کار باید Active Directory Schema را اصطلاحا Extend کرد برای این منظور می توان فایل Setup مربوط به اکچنج را بصورت زیر اجرا کرد.

Setup.exe /PrepareSchema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms 

توجه داشته باشید کاربری که این دستور را اجرا می کند باید عضوی از گروه Enterprise Admis و Schema Admin باشد.

برای آماده سازی کردن Active Directory جهت نصب Exchange Server 2016 می توان از دستور زیر استفاده کرد توجه داشته باشید با اجرای این دستور مجموعه ای از Object ها و Container ها در درون Active Directory ایجاد خواهند شد که به مجموعه آنها Exchange Organization گفته می شود.

Setup.exe /PrepareAD /OrganizationName:"<organization name>" /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

و در انتها برای آماده سازی دامین های موجود در فارست جهت نصب Exchange  می توان از دستور زیر استفاده کرد.با استفاده از این دستور تمامی دامین های موجود در فارست جهت نصب اکسچنج آماده خواهند شد.

Setup.exe /PrepareAllDomains /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

اما اگر بخواهیم تنها دامین های خاصی برای نصب آماده شوند می توان از دستور زیر استفاده کرد.

Setup.exe /PrepareDomain:ِDomainFQDN /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

 

پس از آماده سازی Schema,Active Directory  و Domain ها باید اقدام به نصب پیش نیاز هاکنیم و نصب پیش  نیاز ها وابسته به نوع Role می باشد.در صورتی که  قصد نصب Mailbox Role را داشته باشید می توانید از دستور زیر برای نصب پیش نیاز های این Role استفاده کنید :

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

اما اگر قصد نصب کردن Edge Transport را دارید تنها کافیست AD LDS را نصب تا Edge Transport Server از آن برای ذخیره سازی داده و همچنین ارتباط با Active Directory دامین استفاده کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نام و نام خانوادگی :
 
ایمیل :
پیام :
 

این بخش فقط برای کاربران سایت قابل مشاهده است.جهت مشاهده این بخش لطفاً وارد شوید