Exchange Server 2016 - جلسه هشتم : معرفی و پیاده سازی VOIP

کاربر گرامی شما وارد حساب کاربری خود نگردیده اید

اسحاق ساسانی
0h 40m 57s
تعداد بازدید : 1847

جلسه هشتم : معرفی و پیاده سازی VOIP

هر ساختار VOIP از اجزا زیر تشکیل شده است:

 

1- VOIP Server (IP-PBX) : وظیفه VOIP Server در در واقع Route کردن تماس میان کلاینت های VOIP می باشد.برای راه اندازی VOIP Server دو روش وجود دارد.روش اول سخت افزاری و روش دوم نرم افزاری.

در روش نرم افزاری می توان یک نرم افزار را بر روی یک سرور نصب و آن سرور را تبدیل به VOIP Server شبکه داخلی کرد.برای مثال می توان از 3CX Phone System و یا Elastix استفاده کرد.بر روی VOIP Server به ازای هر کلاینت یک Account ایجاد می گردد تا VOIP Client بتواند از آن Account استفاده و با VOIP Server ارتباط برقرار کند.

2-VOIP Client : کلاینت های VOIP از VOIP Server برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.هر VOIP Client به یک Account بر روی VOIP Server متصل می گردد.VOIP Client های را می توان بصورت سخت افزاری و یا نرم افزاری پیاده سازی کرد.

در حالت سخت افزاری می توان IP-Phone ها را خریداری و پیکربندی کرد اما در حالت نرم افزاری می توان یک نرم افزار را بر روی کامپیوتر - تبلیت و یا تلفن همراه خود نصب کرد و آن دستگاه را به یک VOIP Client تبدیل کرد.

3-VOIP Gateways : از این دستگاه برای برقراری ارتباط میان ساختار VOIP و شبکه Public Switched Telephony System (PSTN) استفاده می شود.در واقع VOIP Gateway بسته های مربوط به شبکه PSTN را از VOIP Server دریافت می کند و آنها را به گونه ای تبدیل می کند که قابل فهم بر روی شبکه PSTN باشد.

4-Protocols: برای برقراری ارتباط میان تمامی تجهیزات مورد استفاده در ساختار VOIP به پروتکل نیاز می باشد تا تجهیزات ساختار VOIP قادر باشند با استفاده از پروتکل مشخص شده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.پروتکل استاندار در این ساختار Session Initial Protocol (SIP) می باشد.

توجه داشته باشد که تقریبا تمامی سخت اقزار های VOIP این پروتکل را پشتیبانی می کنند.

5-Codecs: با استفاده از Codecs می توان نحوه بسته بندی و ارسال بسته های VOIP در شبکه را مشخص کرد.بصورت پیش فرض بر روی تمامی سخت افزار های VOIP یک یا چند Codec قرار دارد برای مثال G721,723,729 ,....

در صورت نیاز می توان یک Codec جدید خریداری و از آن د ساختار VOIP استفاده کرد.در زمان خرید یک Codec جدید به پهنای باند مورد استفاده آن Codec و کیفیت صدای انتقالی توجه داشته باشد.

6-Quality of Service (QoS):از QOS برای اولویت بندی بسته ای ورودی به سوئیچ ها و روتر ها استفاده می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نام و نام خانوادگی :
 
ایمیل :
پیام :
 

این بخش فقط برای کاربران سایت قابل مشاهده است.جهت مشاهده این بخش لطفاً وارد شوید